bochulyakpartners@gmail.com
(097) 915-07-56

Новина

НАБУ втратило можливість подавати до суду позови про визнання угод недійсними.

Положення закону, яке передбачало таке право визнано неконституційним.
Такий висновок зробив другий сенат Конституційного Суду України в рішенні № 4-р(II)/2019 від 05.06.2019.

Справа розглядалась за скаргою Акціонерного товариства «Запорізький завод феросплавів», яке поставило під сумнів конституційність положення п. 13 ч. 1 ст. 17 ЗУ «Про Національне антикорупційне бюро України» від 14.10.2014 №1698-VII. Відповідно до цього положення НАБУ отримало право звернення до суду з вимогами про визнання угод недійсними. До того ж – на етапі досудового розслідування, тобто за відсутності встановлення вини особи за вчинення кримінального правопорушення за вироком суду.
Як вбачається з рішення відповідно до положень п.3 ч.1 ст. 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює, зокрема, «представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом». Відповідно до положень п. 14. ч. 1 ст. 92 Конституції організація та діяльність прокуратури визначається виключно законами України.
Відповідно до ст. 5 ЗУ «Про прокуратуру» функції цього органу здійснюються виключно прокурорами; делегування функцій прокуратури, а також привласнення їх іншими органами чи посадовими особами не допускається. До системи органів прокуратури належить, зокрема, і Спеціалізована антикорупційна прокуратура (п. 5 ч. 1 ст. 7 ЗУ «Про прокуратуру») . На неї покладаються функції представництва інтересів громадянина або держави в суді у випадках, передбачених законом, якщо йдеться про пов’язані з корупцією правопорушення.
Тепер з прийняттям рішення Конституційного Суду України право вимагати визнання угод недійсними перейшло в руки Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. На нашу думку це принаймі убезпечить підприємства від втручання з боку НАБУ в їхню діяльність. Адже САП буде виконувати ще певні умови перш ніж звертатись з такими позовами в інтересах держави.
Отже, слід зауважити, що зазначене положення втратило чинність із дня ухвалення Конституційним судом рішення, тобто з 05.06.2019 року. Тому, всі подальші спроби НАБУ звертатися з новими позовами про визнання угод недійсними, а також представництва інтересів у вже відкритих провадженнях виходять за межі наданих НАБУ повноважень.